تبلیغات
علم و فناوری - درباره موس و کیبرد
پنجشنبه 14 آبان 1388

درباره موس و کیبرد

   نوشته شده توسط: کامبیز دهزاد    
از اجزاء جدا نشدنی  رایانه ها- موس و کیبرد میباشد بدون وجود این دو وسیله ارتباط با کامپیوتر

ممکن نیست البته فن اوری های جدیدی در حال امدن به بازار میباشد که در اینده نه چندان دور

امکان دارد جای این دو وسیله را بگیرد مانند مانیتور های  MULTI TOUCH که با فشار مستقیم

انگشتان بر روی صفحه مانیتور میتوان فرمانهای حرکتی را به رایانه منتقل نمود. اما به هر حال

  روش رایج انتقال فرمان به رایانه ها  هنوز  همین موسها وکی برد ها هستند .

به ادامه مطلب مراجعه کنید

امروزه ماوس دارای جایگاه خاصی می باشد. ماوس قادر به تشخیص حركت و كلیك بوده و پس از تشخیص لازم، اطلاعات مورد نیاز را به رایانه ارسال می كند تا عملیات مورد نیاز انجام شود. در سیستم های اولیه ماوسی وجود نداشته زیرا رایانه ها در آن زمان دارای اینترفیسی مشابه ماشین های تایپ یا كارت پانچ بودند. بعداز چندین سال كلید های پیكانی در اغلب ترمینال ها مورد استفاده قرار گرفتند، (حدوداً اواخر سال ۱۹۶۰ و اوایل ۱۹۷۰) سپس مدادهای نوری و Joy Stickها به بازار عرضه شدند، تا اینكه ماوس به همراه رایانه های مكینتاش ارائه گردید و این یك موفقیت بزرگ بود.
عملكرد ماوس طبیعی و قیمت آن بسیار ارزان بود تا اینكه سیستم های عامل نیز از ماوس حمایت كردند.
مهم ترین عملی كه ماوس انجام می دهد تبدیل حركت دست به سیگنال هایی است كه رایانه قادر به استفاده از آن می باشد.

در ادمه متن کامل مطالعه کنید

اجزای اصلی ماوس
- گوی كوچكی درون ماوس قرار دارد و سطح مورد نظر را لمس نموده، حركت كرده و می چرخد.
- دو غلتكی كه گوی را لمس می كنند (كه یكی حركت x را تشخیص می دهد و دیگری حركت y را.)
- هر غلتك به یك میله متصل می باشد و میله باعث چرخش دیسك می گردد.
- در دو طرف دیسك دو قطعه اصلی وجود دارد كه یكی LED مادون قرمز و دیگری سنسور مادون قرمز می باشد. دیسك دارای سوراخ هایی می باشد كه باعث شكست نور می شود، این نور توسط LED ایجاد می شود بدین ترتیب سنسور مادون قرمز پالس های نور را مشاهده می كند. تعداد پالس ها با سرعت ماوس و مسافتی كه ماوس حركت می كند ارتباط مستقیم دارد.
- پردازنده ای كه بر روی برد قرار دارد ، پالس ها را خوانده و تبدیل به باینری می كند و به رایانه ارسال می نماید.
نكته: قطر گوی ماوس تقریباً ۲۱ میلیمتر، قطر غلتك ۷ میلیمتر و تعداد سوراخ های دیسك ۳۶ عدد می باشد.
ماوس های نوری
این ماوس ها در اواخر سال ۱۹۹۹ به بازار ارائه گردیدند و در هر ثانیه توسط دوربین كوچك خود ۱۵۰۰ تصویر می گیرند. این ماوس ها در محل مسطحی قابل استفاده می باشند.
ماوس های نوری دارای یك LED قرمزرنگ می باشند كه باعث تشعشع نور درون یك سنسور CMOS می باشد. این سنسور هر تصویر را برای تجزیه و تحلیل در اختیار پردازنده سیگنال های دیجیتال (DSP) قرار می دهد.
DSP با سرعت ۱۸ میلیون دستور العمل در ثانیه عملیات خود را انجام می دهد و قادر به تشخیص الگوهای موجود در تصاویر و نحوه تغییر آنها با تصویر قبلی می باشد. DSP قادر به تشخیص میزان حركت ماوس بوده و پس از آن مختصات مربوطه را برای رایانه ارسال می كند. رایانه نیز مكان نما را در مختصات تعیین شده بر روی مانیتور قرار خواهد داد.
كانكتورهای ماوس
اغلب ماوس ها امروزه از یك كانكتوراستاندارد PS /2 استفاده می نمایند. این كانكتورها دارای۶ پین می باشند.
هر یك از این پین ها عملكرد مخصوصی دارند. زمانی كه ماوس حركت می كند و یا كاربری دكمه آن را كلیك می نماید، ماوس ۳ بایت اطلاعات را برای رایانه ارسال می نماید.
بایت اول شامل وضعیت دكمه سمت چپ، وضعیت دكمه سمت راست، صفر، یك، جهت x، جهت y و موارد دیگر می باشد. دو بایت بعدی شامل مقادیر x و y و تعداد پالس های تشخیص داده شده در جهت x و y نسبت به آخرین اطلاعات ارسال شده می باشند.
كلید ها
بیشتر ماوس ها دارای دو كلید می باشند، بعضی از ماوس ها سه یا چهار كلید دارند. كلید سمت چپ برای ضربه زدن روی نمادها یا گزینه های پنجره های برنامه استفاده می شود.
كلید سمت راست نیز برای فراخوانی از فرمان یا میانبرها به كار می رود. كلیدی كه بین كلید های چپ و راست، پایین آن و یا در كناره قاب ماوس قراردارد برای پیمایش صفحه (Scroll) استفاده می شود.
ماوس های بی سیم
این ماوس ها اطلاعات خود را از طریق موج های رادیویی و یا نور مادون قرمز به رایانه ارسال می كنند در نتیجه سیمی به كار نمی رود. ماوس های بی سیم دارای فرستنده، باتری و گیرنده متصل به كارت اصلی می باشند

به نقل از شرکت رایانهماوس (که در فارسی به آن موش یا موشواره گفته می شود) امروزه یکی از مهم ترین تجهیزات جانبی کامپیوتر محسوب می شود. ماوس همانند صفحه کلید یک رابط سخت افزاری کاربر محسوب می شود و دست کم دارای دو کلید است و معمولاً با سیم به کامپیوتر متصل می شود. در نرم افزارهای امروزی بخش زیادی از وظایف صفحه کلید را می توان با ماوس انجام داد. ماوس در دو نوع مکانیکی و نوری عرضه می شود. برنامه نویسان سعی می کنند برنامه ها را طوری طراحی کنند که بتوان با ماوس هم اجرا کرد، زیرا هم کار با آن آسان است و هم سرعت عمل آن زیاد است. ماوس وسیله یی برای اجرا و به کارگیری برنامه ها به ویژه در ویندوز و اینترنت است. ماوس که به کمک کابلی به رایانه متصل است، مکان نما را در صفحه نمایشگر حرکت می دهد. ماوس دارای دو کلید اصلی است که هر کدام وظیفه یی خاص دارند. کلید سمت راست معمولاً برای اجرای دسته یی خاص از برنامه ها (مثل کپی، برش، حذف، انتخاب، ذخیره و...) به کار می رود. کلید سمت چپ نیز وظایف مهمی بر عهده دارد، برای مثال دو بار فشار دادن سریع کلید سمت چپ (دبل کلیک) برای اجرا یا باز کردن برنامه ها به کار می رود.

تاریخچه ماوس

داگلاس انگلبارت مخترع امریکایی را سازنده اولین ماوس به حساب می آورند.وی اختراع خود را در سال 1967 ثبت کرد و در توصیف اختراع خود در ثبت اختراع نوشت؛ «دستگاه نمایش موقعیت که با لغزاندن آن روی سطح دلخواه، نقطه یی را روی صفحه نمایش به حرکت در می آورد.» وی روز نهم دسامبر سال 1968 اختراع خود را در کنفرانسی در سانفرانسیسکو عرضه کرد. البته اختراع وی نتوانست توجه چندانی را جلب کند و فقط متخصصان به اهمیت و کارایی آن پی بردند. سال ها طول کشید تا موشواره جایگاه اصلی خود را در میان کاربران کامپیوتر و اینترنت باز کند. ماوس های اولیه بسیار ساده بود و شباهتی به ماوس های امروزی نداشت. ماوس های اولیه از یک جعبه چوبی ساخته شده بود که چرخی در آن قرار داشت و می توانست حرکت های ماوس را به صفحه نمایش منتقل کند، روی آن کلیدی هم وجود داشت که برای کلیک کردن به کار می رفت.

شرکت اپل اولین رایانه خود را به نام «لیزا» در سال 1983 به بازار عرضه کرد که صفحه نمایش گرافیکی داشت و از ماوس استفاده می کرد. «استیو جابز» رئیس وقت شرکت اپل از نخستین کسانی بود که قابلیت ها و توانایی های ماوس را شناخت. خود وی در مرکز تحقیقات شرکت زیراکس (سازنده دستگاه های چاپگر و کپی) با این جعبه جادویی آشنا شد. در حالی که مقامات شرکت زیراکس تکمیل و توسعه ماوس های اولیه را از برنامه های خود خارج کرده بودند، رئیس شرکت اپل این دستگاه را به یکی از قطعات جانبی ثابت در رایانه های خود تبدیل کرد. یک سال بعد نخستین رایانه «مکینتاش» ساخت شرکت اپل به بازار عرضه شد که موفقیت تجاری بسیاری نیز کسب کرد. شرکت «لاجی تک» که در آن زمان شرکتی تازه تاسیس در سوئیس بود، «مبدلی» ساخت که با استفاده از آن می شد از ماوس در رایانه های IBM نیز استفاده کرد. IBM شرکتی بود که راه را برای همه گیر شدن رایانه در جهان هموار کرد. زمانی که شرکت مایکروسافت سیستم عامل جدید خود را با نام «ویندوز 95» به بازار عرضه کرد، ماوس تمام بازار رایانه در جهان را فرا گرفت. انگلبارت قصد داشت مشکلات روزافزون بشر را به کمک رایانه حل کند. به همین دلیل به سفارش سازمان فضایی امریکا (ناسا) دستگاهی را اختراع کرد که با آن بتوان یک نقطه را روی یک صفحه نمایش حرکت داد. البته نمونه های دیگری هم برای این کار ارائه شد که اقبال چندانی کسب نکرد. یکی از این نمونه ها یک صفحه کلید پنج دکمه یی بود که کاربر می توانست با استفاده از آن دستورات خود را به رایانه منتقل کند، اما این ماوس بود که به عنوان بهترین راه حل مورد توجه قرار گرفت.

ساختار و کارکرد ماوس

مهم ترین هدف هر نوع ماوس تبدیل حرکت دست به سیگنال هایی است که کامپیوتر قادر به درک و استفاده از آن باشد. ماوس های مکانیکی از اجزای متعددی تشکیل شده است و هر کدام وظیفه یی خاص را انجام می دهند تا در نهایت بتواند به هدف گفته شده دست یابد. این وظایف در پنج مرحله اصلی انجام می شود.

1- یک گوی درون ماوس قرار دارد که سطح زیر ماوس را لمس می کند و زمانی که ماوس حرکت می کند، این گوی می چرخد.

2- دو غلتک با گوی در تماس است و حرکت گوی را لمس می کند. یکی از این غلتک ها حرکت در جهت چپ و راست (X) و دیگری حرکت در راستای بالا و پایین (Y) را تشخیص می دهد. این دو غلتک نسبت به یکدیگر زاویه 90 درجه دارند و می توانند حرکت در دو راستای عمود بر هم را تشخیص دهند. زمانی که ماوس حرکت می کند و گوی درون آن می چرخد، یک یا هر دو غلتک نیز حرکت می کنند.

3- هر غلتک به یک میله یا محور وصل است که با چرخیدن خود، یک دیسک یا صفحه متصل به خود را نیز می چرخاند. زمانی که غلتک می چرخد میله مربوط به آن نیز به همراه صفحه متصل به آن می چرخد.

4- در یک طرف دیسک یک LED زیرقرمز و در طرف دیگر آن یک حسگر زیرقرمز وجود دارد. سوراخ های موجود روی صفحه، نور LED را قطع و وصل می کند و به این ترتیب حسگر زیرقرمز، پالس های نور را مشاهده می کند. تعداد پالس ها نشان دهنده سرعت ماوس و مسافت طی شده توسط ماوس است.

5- یک پردازشگر پالس ها را می خواند و پس از تبدیل به اطلاعات دیجیتال از طریق کابل (یا در ماوس های جدید با استفاده از سیستم بیسیم) به کامپیوتر ارسال می کند.

ماوس نوری

از اواخر سال 1999 و همزمان با رشد فناوری، ماوس های نوری عرضه شد و امروزه استفاده از ماوس های نوری بسیار رایج است. طرز کار ماوس های نوری با ماوس های مکانیکی از اساس تفاوت دارد. ماوس نوری یک دوربین کوچک دارد که 1500 تصویر در ثانیه می گیرد. ماوس دارای یک LED قرمز است که نور را به حسگر می فرستد. حسگر فوق تصویرها را برای تجزیه و تحلیل در اختیار پردازنده سیگنال قرار می دهد. پردازنده سیگنال طرح های موجود در تصویرها را تشخیص می دهد و با مقایسه هر تصویر با تصویر قبلی به چگونگی تغییر طرح ها پی می برد. پردازنده سیگنال با بررسی دامنه تغییرات در یک رشته از تصویر ها، میزان، سرعت و جهت حرکت ماوس را تشخیص می دهد و سپس این اطلاعات را به کامپیوتر می فرستد.

ماوس های نوری نسبت به ماوس های مکانیکی مزیت های بسیاری دارد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد؛

- قطعات مکانیکی ندارد و در نتیجه احتمال خرابی کمتر است.

- گرد و غبار تاثیری در کار ماوس ندارد.

- دقت آن بیشتر و پاسخ های آن سریع تر است.

- به ماوس پد نیاز ندارد و در هر سطحی کار می کند.


کیبرد:

صفحه‌کلید همانند موس ، یک واسط کاربر سخت‌افزاری محسوب می‌شود که  کار بر از طریق آن، با  رایانه  ارتباط برقرار می‌کند. صفحه‌کلید از تعداد زیادی  کلید تشکیل شده است. صفحه‌کلید در مدلها و اقسام گوناگون ساخته می‌شود.  فیش آن معمولاً از نوع PS2 بوده و در مدل‌های اخیر بنفش رنگ است. این فیش خروجی صفحه‌کلید بوده و به مادربرد وصل می‌شود.

صفحه کلید از یک سری کلید  تشکیل شده که به ریز پردازنده متصل شده‌اند که حالت هر کلید را نشان می‌دهند. پردازشگر درون صفحه کلید پارامترهایی را که برای استفاده مهم است می‌فهمد. برای مثال موقعیت کلید که در قالب کلید است، مقدار جهش و نمایان شدن سرعت انتقال مطلب تایپ شده، حروف فرستاده شده به رایانه که در یک  میانگیر حافظه  نگهداری می‌شود و غیره. اطلاعات از طریق رابط به رایانه فرستاده می‌شود.


هر چند ظاهر کیبورد کامپیوتر به نظر آشنا میآید و فکر میکنید که همه چیز را در مورد آن میدانید اما هنوز چند نکته میتواند برایتان ناگفته مانده باشد. کیبورد کامپیوتر که ظاهری مانند ماشین تحریر دارد، حاوی چند کلید اضافی است که فراگیری آنها اولین قدم در استفاده بهتر از کامپیوتر محسوب میشود. کلیدهایی ویژه به همراه کلیدهای فانکشن، در وقت شما هنگام بهره گیری از کیبورد صرفه جویی کرده و شما را به کامپیوترتان نزدیکتر میکند. در این مقاله کلیدهای کیبورد کامپیوتر را معرفی کرده و عملکرد آنها را برایتان شرح میدهم.

 

● کلیدهای فانکشن اکثر کیبوردهای کامپیوتر حاوی یک ردیف کلید فانکشن در قسمت بالای کیبورد هستند که معمولا از F۱ تا F۱۰ یا F۱۲ نامگذاری شده اند. هرچند که این کلیدها با برنامه های قدیمی داس، مصارف زیادی داشتند اما امروزه از رونق افتاده اند و چندان عمومیت ندارند. البته چند برنامه از جمله محصولات مایکروسافت هنوز از این کلیدها سود میجویند. از روزهای قدیم، کلید F۱ برای Help استفاده میشد و منوی help را ظاهر میکند. این کلیدها معمولا بصورت ترکیبی با کلیدهایی مانند CTRL و ALT و Shift هم مصرف داشتند. نگاهی به بخش help برنامه ای که مصرف میکنید، برای آن برنامه خاص، مصارف این کلیدها را قید کرده است.

 

● کلید Return یا Enter این کلید که قبلا با Enter یا Return علامت میخورد، امروزه اکثرا فقط بشکل یک پیکان بزرگ دیده میشود. این کلید برای دادن دستورات یا حرکت کرسر به اول خط بعدی مصرف میشود. معمولا در باکس هایی که در ویندوز باز میشود، یک دکمه پیش فرض دارد که بصورت خطوط سیاه دیده میشود. زدن این کلید، آن انتخاب را فعال میکند.

 

 ● کلید Escape این کلید در اکثر کیبوردها بنام ESC دیده میشود و اکثرا برای خروج از برنامه ها مصرف میشود. گاهی هم هیچ کاری انجام نمیدهد. البته گاهی هم با برگرداندن شما به صفحه قبلی در هنگام بروز یک مشکل میتواند بشما کمک کند.

 

● کلید CTRL این کلید به همراه سایر کلیدها مصرف میشود. اگر در حالیکه این کلید را نگه داشته اید، کلید دیگری را بزنید، کار تعریف شده برای این ترکیب انجام میشود. این عمل بستگی به برنامه ای دارد که در حال اجرای آن هستید. مثلا در اکثر برنامه های ویندوز ترکیب CTRL+S سند باز جاری را ذخیره میکند و CTRL+P آن سند را چاپ میکند. توجه کنید که علامت + در اینجا به معنای آنست که کلید CTRL را نگه دارید، آنگاه کلید P را بزنید.

 

● کلید ALT این کلید نیز مانند کلید کنترل به همراه سایر کلیدها مصرف میشود. در اکثر برنامه های ویندوز منوهای بالای صفحه که حروف آنها با یک خط در زیر آنها مشخص شده با نگهداشتن کلید ALT و زدن آن کلید زیر خط دار، منوی مربوطه را باز میکند. درست مثل اینکه ماوس را روی آن منوی انتخابی برده و کلیک کرده اید. مثلا برای باز کردن منوی File میتوانید با ماوس روی نوشته File کلیک کنید و یا میتوانید کلید ALT را نگهداشته و همزمان کلید F را بزنید.

 

 ● کلید Caps Lock اگر این کلید روشن باشد (روشن بودن آن با چراغی روی کیبورد مشخص است) کیبورد اقدام به تایپ حروف بزرگ لاتین میکند. اگر Caps Lock خاموش باشد، حروف کوچک تایپ میشود.

 

● کی پد عددی و Num Lock اکثر کیبوردهای کامپیوتر در منتهی الیه سمت راست خود، یک مجموعه کوچک از کلیدها را دارند که به کی پد عددی یا Numeric Keypad معروف است. این کی پد مجموعه ای از کلیدهای اعداد را بعلاوه چند کلید اضافی مانند پیکانهای حرکت کرسر، PgDn ، End و غیره دارد. عملکرد کی پد عدی با یک کلید بنام Num Lock تغییر میکند. وقتی کلید Num Lock روشن است (روشن بودن آن با چراغ کوچکی روی کیبورد مشخص میشود) این کی پد برای وارد کردن اعداد مصرف میشود. این کی پد مورد علاقه حسابداران است که میتوانند به سرعت اعداد را تایپ کنند. وقتی کلید Num Lock خاموش باشد، هر کلید در کی پد عملی را انجام میدهد که زیر عددها نوشته شده است. مثلا کلیدهای پیکان برای حرکت دادن کرسر در صفحه مصرف میشود. کلیدهایی که با PgUp و Pg Down مشخص شده اند میتوانند کرسر را یک صفحه به بالا و پایین ببرند. کلیدهای Home و End کرسر را به اول یا آخر یک خط یا سند میبرند. کی پد عددی معمولا دارای کلیدهای دیگری هم هست . بعضی از آنها علامتهای مفیدی هستند مانند نقطه، ممیز، علامتهای مثبت و منفی.

 

● کلید ویندوز این کلید در اکثر کیبوردها و مخصوصا نمونه هایی که جدید هستند وجود دارد. این کلید با عکسی از آرم ماکروسافت مانند کلید بین ctrl و Alt در این عکس، مشخص است که معمولا هم در سمت چپ (یا راست) بزرگترین کلید یعنی Space bar قرار دارد. زدن این کلید، دکمه Start را فعال میکند. استفاده از این کلید با سایر کلیدها در بهره گیری از امکان Short Cut ویندوز بسیار موثر است. مثلا اگر این کلید را همزمان با Dبزنید، سریعا تمام کادرهای باز، بسته شده و به دسکتاپ ویندوز میرسید. با زدن دوباره این دو کلید، کادرها مجددا باز میشوند.

 

● کلید Shift کلید Shift معمولا در ترکیب با یکی از کلیدهای الفبا برای تایپ حروف بزرگ مصرف میشود. اگر Shift را با یکی از کلیدهای عددی ردیف بالای کیبورد مصرف کنید، علامتی که بالای هر عدد است ظاهر میشود. از کلید Shift معمولا به عنوان یک میانبر برای انجام کاری خاص استفاده میشود. مثلا نگهداشتن کلید Shift و داخل کردن سی دی رام در درایو معرف آنست که عمل Auto-Run در سی دی انجام نگیرد و سی دی بصورت خودکار اجرا نمیشود.

 

 ● کلید Insert کلید درج یا Ins بصورت روشن و خاموش عمل میکند و مشخص میکند که آیا کاراکترهای جدیدی که تایپ میکنید روی متون قبلی نوشته شود و یا آنها را کنار زده و لابلای آنها درج گردد. وقتی کلید Insert را روشن میکنید، هر آنچه تایپ نمایید در محل کرسر درج میگردد و متنی که قبلا موجود بود به سمت راست میرود. وقتی کلید Insert خاموش است، متن جدیدی که تایپ میکنید روی متن قبلی در سمت راست کرسر بازنویسی میشود. اغلب برنامه ها کلید Insert را خاموش میکنند. متاسفانه هیچ چراغی برای نشان دادن حالت این کلید در کیبورد وجود ندارد.

 

● کلید Application اگر در کیبورد خود کلید ویندوز دارید به احتمال قوی کلید Application هم خواهید داشت. که با علامتی مانند نوشته هایی روی کاغذ و یک اشاره گر ماوس روی آن در سمت راست Space bar دیده میشود. این کلید مانند دکمه راست ماوس یا همان کلیک راست عمل میکند.

 

 ● کلید Back Space این کلید کاراکتر موجود در سمت چپ کرسر را پاک میکند. گاهی روی این کلید فقط یک پیکان به سمت چپ دیده میشود.

 

● کلید Tab کلید Tab برای حرکت از یک فیلد به فیلد دیگر مصرف میشود و معمولا زمانی که در حال پر کردن یک فرم هستید خیلی مفید است. اگر کلید Shift را همزمان با کلید Tab بکار ببرید، آنگاه Tab عقب گرد دارید و به فیلد قبلی میروید.

 

● کلید پاک کن Del یا Delete قبلا گفتیم که کلید Backspace کاراکتر سمت چپ کرسر را پاک میکند. کلید Del کاراکتر سمت راست کرسر را پاک میکند ولی کرسر را حرکت نمیدهد در عوض تمام متن راست کرسر را بسمت کرسر میکشد. در ضمن از کلید Delete برای پاک کردن فایل، شورت کات یا های لایت انتخاب شده نیز استفاده میگردد.

 

 ● کلید چاپ PrtScrn یا Print Screen در روزهایی که از سیستم عامل Dos استفاده میشد، کلید چاپ صفحه همانطوریکه از نامش انتظار میرفت عمل میکرد یعنی وقتی آنرا فشار میدادید، یک چاپ از آنچه روی صفحه میدیدید، در پرینتر ظاهر میشد. متاسفانه در ویندوز کلید Print Screen اقدام به ارسال تصویر صفحه مانیتور به حافظه کلیپ بورد ویندوز میکند و نه پرینتر لذا با فشار دادن این کلید، ظاهرا اتفاقی نمی افتد. برای اینکه بتوانید از این تصویر صفحه مونیتور استفاده کنید باید یک برنامه گرافیکی را باز کنید و آنگاه تصویر فوق را در آن Paste نمایید. برنامه Paint در ویندوز میتواند اینکار را بکند. حال میتوانید نسبت به چاپ تصویر از این برنامه گرافیکی اقدام کنید. در بعضی از کیبوردها لازم است کلید Shift را نگهدارید و بعد کلید Print Screen را بزنید.

 

● کلید Space bar بزرگترین کلید کیبورد همین Space bar است که برای وارد کردن یک جای خالی در متن مصرف میشود. در بعضی از برنامه ها از این کلید برای انتخاب موارد های لایت شده استفاده میشود.

 

● کلید Pause-Break این کلید قبلا در برنامه نویسی و دیباگ کردن برنامه ها مصرف داشت و امروزه در کاربرد روزانه مصرف چندانی ندارد.

 

● کلید Scroll Lock کلید Scroll Lock از نوع روشن و خاموش است که اثر کلیدهای حرکت دهنده کرسر یعنی پیکان ها را تعریف میکند. در اکثر برنامه های امروزی اثر این کلید خنثی شده است و زدن آن تاثیری در روند برنامه ندارد. در برنامه هایی که از این کلید پشتیبانی میکنند با روشن کردن کلید Scroll Lock ، زدن کلیدهای پیکان باعث میشود تا کل صفحه حرکت کند و کرسر در جای خود ثابت بماند. وقتی کلید Scroll Lock خاموش باشد، این کرسر است که حرکت میکند. کیبورد ابزاری برای وارد کردن متن به کامپیوتر است. یادگرفتن طرز کار با آن برای کسی که با کامپیوتر کار میکند ضروری است. حتی اگر در سطح حرفه ای با کامپیوتر کار میکنید شاید نکاتی را در رابطه با کیبورد مصرف نمیکردید. حال امیدوارم که با مصرف روزانه انواع کلیدهای کیبورد، با این وسیله احساس راحتی کنید.

منبع : aftab.ir - aftab


با استفاده از این ترفند می توانید خیلی راحت و بدون نصب برنامه خاصی و تنها با استفاده از کیبورد اعداد کسری همانند ¼، ½ و ¾ را در هر جایی از ویندوز تایپ کنید.

برای وارد كردن اعداد كسری مانند ¼، ½ و ¾ كه در كیبوردهای كامپیوتر دیده نمیشوند میتوان به ترتیب كدهای Alt0188, Alt0189, Alt0190 را به كار برد. برای تایپ اعداد حتماً باید از قسمت Numeric Pad كه در سمت راست كیبورد قرار گرفته است استفاده شود.
در این ترفند قصد داریم به معرفی چند کلید کاربردی در محبط ویندوز بپردازیم که با استفاده از آنها میتوانید تنها با دو کلید ، یکی از برنامه های موجود در ویندوز را فراخوانی کنید. این کلیدها میتوانند سرعت شما را در کار با کامپیوتر بالاتر ببرند و شما را حرفه ای تر جلوه دهند.

شما می توانید با نگه داشتن کلید Windows ودر همان حالت که آن کلید را نگه داشته اید کلید E را بزنید مشاهده می کنید که MyComputer فعال می شود .
با نگه داشتن کلید Windows ودرهمان حالت که آن کلید را نگه داشته اید کلید D را بزنید مشاهده می کنید که Show Desktop می شود . برای آنکه با مفهوم این جمله آشنا شوید قبل از اجرا این ترفند یک پنجره مانند MyComputer باز داشته باشید . بعد از اجرای این ترفند می بینید که صفحه فعال شما به صورت Hiden می شود .
با نگه داشتن کلید Widnows و درهمان حالت که آن کلید را نگه داشته اید کلید R را بزنید مشاهده می کنید که Run در سیستم شما اجرا می شود .
با نگه داشتن کلید Windows ودرهمان حالت که آن کلید را نگه داشته اید کلید F را بزنید مشاهده می کنید که Search برای شما فعال می شود .
با نگه داشتن کلید Windows ودر همان حالت که آن کلید را نگه داشته اید کلید U را بزنید مشاهده می کنید که برنامه Utility Manager فعال می شود .
اگر همین ترفند را برای سایر کلیدها امتحان کنید خواهید دید که اگر برنامه ای در Desktop داشته باشید که ابتدای آن با همان حرفی که شما زده اید شروع شود اجرا می شود.نگاهی به صفحه کلید خود بیندازید ، مطمئنأ سه کلید NumLock, CapsLock و Scroll Lock را به همراه LED هایشان دیده اید. در این ترفند قصد داریم روشی را به شما معرفی کنیم که با استفاده از آن میتوانید این 3 کلید را مدیریت کنید. بدین شکل که تعیین کنید کدامیک هنگام روشن کردن سیستم ، به حالت روشن باشند و یا خاموش. همین طور این کلیدها را به صورت همزمان روشن کنید.

برای این کار:
از منوی Start به Run رفته و در آن عبارت regedit را تایپ کرده و Enter بزنید تا ویرایشگر رجیستری باز شود.
سپس به آدرس زیر بروید:
HKEY-CURRENT-User/Control Panel/Keyboard
اکنون بر روی Initial Keyboard Indicators دوبار کلیک کنید و پس از باز شدن آن ، مقدار آن را به دلخواه به یکی از مقادیر زیر تغییر دهید:

مقدار 1 : CapsLock روشن
مقدار 2 : NumLock روشن
مقدار 4 : Scroll Lock روشن
مقدار 5 : تمام کلید ها خاموش

و برای روشن شدن چند کلید با هم مقدار های زیر را وارد کنید:

مقدار 3 : CapsLock و NumLock روشن
مقدار 5 : CapsLock و Scroll Lock روشن
مقدار 6 : NumLock و Scrool Lock روشن
مقدار 7 : هر سه کلید روشن

پس از تعیین مقدار دلخواه تان از رجیستری خارج شده و سیستم را مجددأ راه اندازی نمایید.در این ترفند قصد داریم روش های بسیار جالبی را به شما معرفی كنیم كه با استفاده از آنها میتوانید سیستم خود را تنها با استفاده از چند كلید موجود بر روی صفحه كلید Standby ، Hibernate ، Logoff ، Restart ، Shutdown و Switch User نمایید. لازم به ذكر است كه كمتر كسی از این ترفندها آگاه است و همچنین با استفاده از آنها میتوانید سرعت كار با كامپیوتر را بیشتر كنید.
بدین منظور:
برای Shutdown كردن:
برای Shutdown نمودن سیستم با كیبورد ، ابتدا دكمه Win (مابین كلیدهای Alt و Ctrl) را فشار داده و پس از نمایش منوی Start حرف U انگلیسی را دوبار با اندكی مكث میزنیم. خواهید دید كه سیستم خاموش میشود.
برای Restart كردن:
برای Restart نمودن سیستم با كیبورد ، ابتدا دكمه Win (مابین كلیدهای Alt و Ctrl) را فشار داده و پس از نمایش منوی Start این بار كلیدهای U و سپس R را با اندكی مكث میزنیم. خواهید دید كه سیستم Restart میشود.
برای Standby كردن:
برای Standby نمودن سیستم با كیبورد ، ابتدا دكمه Win (مابین كلیدهای Alt و Ctrl) را فشار داده و پس از نمایش منوی Start این بار كلیدهای U و سپس S را با اندكی مكث میزنیم ، خواهید دید كه سیستم Standby میشود.
برای Hibernate كردن:
برای Standby نمودن سیستم با كیبورد ، ابتدا دكمه Win (مابین كلیدهای Alt و Ctrl) را فشار داده و پس از نمایش منوی Start این بار كلیدهای U و سپس H را با اندكی مكث میزنیم ، خواهید دید كه سیستم Hibernate میشود.
برای Loggoff كردن:
برای Loggoff نمودن سیستم با كیبورد ، ابتدا دكمه Win (مابین كلیدهای Alt و Ctrl) را فشار داده و پس از نمایش منوی Start این بار كلید L را دوبار با اندكی مكث میزنیم. خواهید دید كه سیستم Logoff میشود.
برای Switch User كردن:
برای Switch User نمودن سیستم با كیبورد ، ابتدا دكمه Win (مابین كلیدهای Alt و Ctrl) را فشار داده و پس از نمایش منوی Start این بار كلیدهای L و سپس S را با اندكی مكث میزنیم ، خواهید دید كه سیستم Switch User میشود.

در این ترفند قصد داریم تا شما را با چندین ترفند ریز و درشت آشنا کنیم که با استفاده از آنها میتونید بهترین استفاده را از کیبورد خود ببرید. با دانستن این ترفندها میتوانید اعمال زیادی را با استفاده از صفحه کلید انجام دهید و در نتیجه سرعت کار با کامپیوتر را تا اندازه زیادی بالا ببرید.
1- اگر كلید CTRL را زمانی كه در حال كشیدن فایلی هستید به طور همزمان فشار دهید فایل مزبور كپی می شود.
2- اگر كلیدهای CTRL+SHIFT را زمانی كه در حال كشیدن فایلی هستید به طور همزمان فشار دهید SHOTCUT از فایل مورد نظر ایجاد می شود.
3- زمانی كه در حال قرار دادن سی دی درون CD - ROM خود هستید اگر همزمان كلیدSHFT را فشار دهید از اجرای برنامه AUTORUN شما اجتناب می كند.
4- هنگامی كه در حال مشاهده صفحه وب هستید و می خواهید آن را Full Sceen ببینید كافی است كلیدF11 را فشار دهید.
5- اگر كلیدهای ALT+ENTER را بطور همزمان فشار دهید پنجره Properties را از آیتم انتخاب شده مشاهده می كنید.
6- با استفاده از كلید F6 می توانید میان بخشهای مختلف صفحه نمایش و یا پنجره فعال جابه جا شوید.
7- کلیدهای ALt + Tab را همزمان بفشارید تا تغییرات بین پنجره ها را مشاهده کنید.

اینبار قصد داریم تا به شما ترفندی را معرفی کنیم که با بهره گیری از آن میتوانید خودتان و در محیط ویندوز XP برای برنامه ها و نرم افزارهای نصب شده کلید میانبر یا Hot Key بسازید. به عنوان مثال کاری کنید که با هر باز فشردن کلیدهای ترکیبی Ctrl+Alt+W نرم افزار Microsft Word باز شود.
برای این کار کافی است:
ابتدا یک Shortcut از برنامه درست کنید. (بر روی آی*** آن راست کلیک کرده و Create Shortcut را بزنید)
سپس بر روی Shortcut ساخته شده راست کلیک کرده و Properties را برگزینید.
در تب Shortcut ، و در قسمت Shortcut Key کلیک کنید و در همین زمان کلید میانبری را که میخواهید ، اجرا کنید.( مثلا همزمان کلیدهای Ctrl+Alt+W را فشار دهید)
در پایان OK را زده و خارج شوید.
از این زمان به بعد در هر جایی از ویندوز این کلیدها را همزمان بفشارید برنامه تعیین شده اجرا میشود.


قصد داریم تا به شما 10 نوع فوت و فن استفاده از کلیدهای میانبر را هنگام استفاده از اینترنت به طور کلی معرفی کنیم. این نوع کلیدها تمامی برنامه های کاربردی که شما هنگام استفاده از اینترنت به آنها مراجعه میکنید را شامل میشود. لازم به ذکر است که این کلیدها به طور محسوسی باعث صرفه جویی در وقت شما و همین طور حرفه ای شدن شما در هنگام کار با رایانه میشود.


1. ورق زدن صفحات اینترنت در Explorer
این دستور در سیستم فایل های ویندوز 9X، ME، NT، 2000 و XP عمل می کند.شما برای ورق زدن صفحات در اینترنت، لازم نیست که حتماً از ماوس استفاده کنید، بلکه توسط کلیدهایAlt و مکان نماهای (Cursor) چپ و راست، این عمل بسیار آسانتر خواهد بود.

2. باز کردن پنجره ای جدید در Explorer
این دستور در سیستم عامل های ویندوز9X، ME، NT و 2000 عمل می کند. به طور معمول، اگر بخواهید لینکی را که در یک صفحه اینترنت قرار گرفته، باز کنید، روی آن کلیک راست ماوس را فشار می دهید و از منوهای آن فرمان Open in new window را انتخاب می کنید. ولی روش و دستور سریعتر برای این کار وجود دارد: ابتدا کلیدshift را فشار دهید و بعد کافی است که رویLink مورد نظر، یکبار کلیک کنید.

3. بالا و پایین کردن سریع صفحات اینترنتی
این دستور در سیستم عامل های ویندوز 9X، ME، NT، 2000 و XP عمل می کند. برای اینکه بتوانید صفحه ای طولانی را در اینترنت بالا و پایین کنید، كافی است كه فقط كلید Space را فشار دهید و برای اینكه بتوانید دوباره به بالای صفحه برگردید، ابتدا کلید Shift و سپس کلیدSpace را فشار دهید.

4. حرکت در صفحات متعدد باز شده اینترنتی
این دستور در سیستم عامل های ویندوز 9X، ME، NT، 2000 و XP عمل می کند. شما سایت های متعددی را باز کرده اید و مرتباً در بین این صفحات در رفت و آمد هستید. اگر شما ابتدا دکمهAlt را گرفته و سپس كلیدTab را فشار دهید، می توانید سایت مورد نظر خود را انتخاب کنید. با هر بار فشار كلیدTab ، در بین صفحات باز شده در حرکت خواهید بود. اگر شما این کلیدها را رها کنید، ویندوز، آن صفحه ای را که مارک زده شده است، باز می کند.

5. مارک زدن لغات یا پرش از روی آنها
این دستور در سیستم عامل های ویندوز 9X، ME، NT، 2000 و XP عمل می کند. با فشردن همزمان کلیدهایCtrl و مکان نماهای چپ یا راست، از روی یک لغت به سمت چپ یا راست، از روی یک لغت به سمت چپ یا راست جهش می کنید. اگر همزمان کلیدShift را نیز فشار دهید، با این کار کلماتی که از روی آن پرش کرده اید، مارک دار می شود.

6. باز کردن صفحه مشخصات یک فایل ( Properties )
این دستور در سیستم عامل های ویندوز 9X، ME، NT، 2000 و XP عمل می کند. شما می خواهید سریع و بدون هیچ مشکلی اطلاع حاصل کنید که حجم یک فایل چه قدر است؟ برای این کار شما دیگر احتیاجی ندارید که ابتدا دکمه سمت راست ماوس را فشار دهید و بعد در پایین پنجره باز شده Properties را انتخاب کنید. راه آسانتر برای شما این است که دو کلیدAlt وEnter را همزمان با هم فشار دهید. پس از آن، صفحه Properties باز می شود.

7. Zoom کردن به وسیله چرخ ماوس
این دستور در سیستم عامل های ویندوز 9X، ME، NT، 2000 و XP عمل می کند. كلیدCtrl را فشار داده و نگه دارید و همزمان چرخ ماوس را بچرخانید، صفحه اینترنتی خود راZoom می کنید اگر چرخ را به سمت بالا بچرخانید، صفحه، کوچکتر می شود و اگر به سمت پایین بچرخانید، صفحه، بزرگتر می شود . این عملکرد در همه کاربردهایOffice و Internet Explorer قابل اجراست.

8. آیكون Internet Explorer برروی صفحه اصلی کامپیوتر(desktop)
این دستور در سیستم عامل های ویندوز 9X، ME، NT، 2000 و XP عمل می کند. آیكون Internet Explorer بر روی Desktop کامپیوتر، یک اتصال و ارتباط معمولی و پیش پا افتاده نیست. بلکه یك عملکرد ویژه، شبیهWorkplace یا محیط شبکه (Network place) است. با کلیک راست ماوس بر روی این آیكون، به طور مستقیم به قسمت Properties هدایت می شوید و از آنجا به طور مستقیم به Options Internet دسترسی خواهید داشت.

9. پر کردن فرم در اینترنت
این دستور در سیستم عامل های ویندوز 9X، ME، NT، 2000 و XP عمل می کند. شما می توانید درInternet Explorer (نسخه 5 به بالا) وارد منویTools و سپس Internet Options شوید. پس از آن، وارد Content شده و در آنجا توسط ورود به قسمتAuto complete قادر خواهید بود که محتویات فرم را ذخیره کنید. اگر بخواهید این فرم را پاک کنید، پس از ورود به قسمت Auto complete، با انتخاب دستور Clear Forms قادر به انجام این کار خواهید بود.

10. بستن پنجره جدید
این دستور در سیستم عامل های ویندوز 9X، ME، NT، 2000 و XP عمل می کند. عمل بستن پنجره جدید بدون ماوس نیز امکان پذیراست به این ترتیب كه با فشار دادن کلیدهای Alt وF4 به صورت همزمان، می توانید پنجره جدید را ببندید 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر